Öncelikli hedefim Cumhur İttifakı’na küsen seçmenler

İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Buğra Kavuncu, SÖZCÜ Gazetesi’ni ziyaret etti. Kavuncu, İYİ Parti Kağıthane Belediye Başkanı Aday Adayı Kürşat Ceylan ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaretinde Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Yılmaz’a İstanbul’un sorunlarını ve seçim çalışmalarını anlattı.

“UCUBE SİSTEM MAHVEDİYOR”

Kavuncu “31 Mart’a kadar kampanya döneminde tek odağımız İstanbul’u konuşmak. Ekrem İmamoğlu’yla görüştüğümde ‘Anlat İstanbul’ projemiz vardı. O dosyayı kendisine teslim etmiştim. Kendisine ‘7 ay çalıştık, sokak sokak gezdik. İstanbullunun en çok konuştuğu konular bunlar’ diyerek teslim etmiştim. Gene bunları dile getireceğiz. Yani yüze konuşmadığımız hiçbir şeyi arkadan konuşacak insanlar değiliz” dedi.

Kavuncu özetle şunları söyledi:

■ Bu ucube Cumhurbaşkanlığı sistemi ülkeyi mahvediyor. Biz hep şunu söyledik; güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeliyiz diye. Bizim adaylık iddiamız aslında güçlü iki partinin dışında üçüncü bir partinin hatta mümkünse dördüncü bir partinin de var olması. Bu yapıdan çıkaracak başka bir şey yok. Bizim varlığımız o açıdan da kıymetli.

■ Bizim ya da bizim gibi partilerin parlamentoda yer alması, grup kurması, ses çıkartması bu başkanlık sistemiyle ilgili eylemsel bir tavırdır aynı zamanda. Aslında 31 Mart bir nevi de bunun kararı olacak. Cumhur İttifakı’nın küskün seçmeni bizim hedefimiz. Seçimde ne olacağını bilemezsiniz, kimden nasıl oy akacağını da bilemezsiniz.

“ARADAKİ FARK KISALIYOR”

■ Anketlerde iki adayın hemen arkasından da üçüncü isim olarak bizim ismimiz çıkıyor bütün anketlerde. Arada bir fark var. Ama o fark gittikçe kısalıyor. Tanınırlık önemli, diğer iki adayın hem iktidar hem belediye gücünden dolayı bilinirlikleri var. 5 yıllık İstanbul il başkanlığının getirdiği bizim de bir tanınırlığımız var ama bilinirliğimiz diğerlerine göre çok daha düşük. Dolayısıyla 45-50 günlük süreçte kendimizi ne kadar anlatır, ne kadar doğru ifade edersek oy potansiyelimiz de o kadar artacak.

Aday çıkartmış olmak için çıkartmıyoruz

Buğra Kavuncu, 18 Şubat’ta İstanbul’da 39 adayı ilan edeceklerini söyledi. Kavuncu, İYİ Parti’nin adayları için şunları söyledi: “Çatalca, Güngören, Pendik, Maltepe adaylarımız çok iddialı. Çok çalışıyorlar. Aday çıkartmış olmak için çıkartmıyoruz. Ben 2019 ve 2023 seçimlerini yaşadım. Eğer bir siyasi parti olmak istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız. Şimdi kendi başımıza hareket ediyoruz. Sıfırdan başlıyoruz. Benim kendimle ilgili de hedefim partimi burada en iyi şekilde temsil etmek. Şu anda iki adayı konuşuyor herkes. Üçüncü iddialı adayın ben olduğunu hissettirmek istiyorum.”

İstanbul’un 3 temel problemi var

Kavuncu, İstanbul’un 3 temel problemi olduğunu belirtti konu hakkında şu bilgiyi paylaştı: “Birinci sırada ulaşım var. İkinci konu içi yanan vatandaşın şikayet ettiği kentsel dönüşüm. Ekonomi üçüncü sırada. Sığınmacı meselesi çok duyduğumuz dördüncü konu. Biz daha iyisini yapacağımızı iddia ediyoruz. 7-8 kişilik akademisyenlerden oluşan bir ekibimiz var. Naci Görür ve İlber Ortaylı’dan destek alıyoruz. Bizim zaten 5 yıllık İstanbul il başkanlığı döneminden çok detaylı çalışan bir ekibimiz vardı. Bunların içinde mimarlar, inşaat mühendisi arkadaşlar var. Kentsel dönüşüm ile ilgili 2 projemiz var onu ilan edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x