Netanyahu’nun oğlundan esirlerle ilgili ‘Hannibal’ çıkışı: ‘Öldürmeliydik’

Telegram kanalından açıklama yayınlayan Yair, “Hannibal Protokolü adıyla bilinen bir prosedür var. Gazze sınırında olması gereken uçaklar, sınırda hareket eden her şeyi yok etmeliydi. Bu sayede 256 rehinemiz olmayacaktı. Bombalama gerçekleştirmemeleri, hava kuvvetleriyle ilgili ortada büyük bir sorun olduğunu gösteriyor” şeklinde İsrail ordusunu eleştiren ifadeler kullandı. Netanyahu’nun oğlunun açıklamaları, İsrailli sivillerin olası bir rehin alınma durumunda İsrailli askerler tarafından öldürülmelerini öngören tartışmalı Hannibal Protokolü’nün varlığını doğruladı. Daha önce birçok noktada İsrail ordusunun Hannibal Protokolü’nü uygulayarak İsrailli sivilleri ve bazı ordu mensuplarını öldürdüğü askerlerin ve yetkililerin ifadeleriyle kanıtlanmıştı. İsrail medyasında buna dair çıkan haberler ülkede tartışma yaratmıştı.

HANNIBAL PROTOKOLÜ

Kurulduğu günden bu yana uyguladığı vahşete karşılık sürekli rehine krizleriyle boğuşmak zorunda kalan İsrail, bu durumun kendisine son derece büyük bedeller ödettiğini düşünerek 1986 yılında bir protokol hazırladı. Rehinelerin kurtarılma imkanı yoksa rehin alanlarla birlikte ortadan kaldırılmasını öngören Hannibal Protokolü, İsrail kamuoyundan da yaklaşık 20 sene gizlendi.

İsrailli tabip Avner Shiftan 2003’te Lübnan’da yedek asker olarak görev yaparken söz konusu protokolü öğrendi ve Haaretz gazetesiyle temasa geçerek görüşlerini gazete aracılığıyla kamuoyuna açıkladı, İsrail kamuoyu protokolden böylece haberdar oldu. Protokolü İsrail ordusundan 3 isim hazırladı; Gabi Aşkenazi, Yossi Peled ve Yaakov Amidror. Protokolün adı ise esir düşme olasılığına karşı her daim yanında zehir taşıyan Kartacalı komutan Hannibal’dan geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x