CHP’nin stratejisti Akan Abdula, mezardaki gazetecilere dava açtı

CHP’de reklam paralarının nereye harcandığına dair onlarca haber yapan Odatv, CHP’nin reklam stratejisti Akan Abdula ile ilgili de haberler yapmıştı.

Bunun üzerine Odatv’ye dava açan Abdula’nın açtığı tazminat davasında bir skandala imza attığı görüldü.

Cumhuriyeti kuran 100 yıllık partinin reklam stratejisti Abdula, Odatv İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın’ın yanı sıra, 3 Eylül 2017 ile 16 Mayıs 2017 tarihlerinde hayatlarını kaybeden, Odatv’nin onursal kurucuları Doğan Yurdakul ile Mümtaz İdil’den de şikayetçi oldu.

“AÇIKÇA SUÇ TEŞKİL EDEN YAYINLAR”

Odatv’den 15 bin TL isteyen Abdula’nın şikayet dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Davalıların, “Odatv.com” adlı haber sitesi üzerinden müvekkil aleyhinde yaptığı gerçek dışı, hakaretamiz ve asılsız paylaşımlar ve haber değeri taşımayan açıkça suç teşkil eden yayımlar hasebiyle müvekkilin kişilik hakları saldırıya uğradığından ve ticari itibarı zedelendiğinden uğradığı manevi zararların bir nebze de olsa tazmini adına 15.000,-TL manevi tazminatın, haksız saldırının gerçekleştiği tarihten itibaren kanuni faizi ile birlikte davalıdan tahsiline dair davamızdır.”

İşte tarafımıza ulaşan belgeler…

DOĞAN YURDAKUL KİMDİR?

Hayatını doğruluk üzerine inşa eden ve ısrarlı doğruculuğu nedeniyle hayatı boyunca sürekli davalarla karşılaşan, haksızlığa uğrayan, doğruya tahammülü olmayanların eliyle hapis yatan ve hiçbir zaman doğruyu yazmaktan vazgeçmediği için öldürülmek istenen gazeteci-yazar Doğan Yurdakul, 3 Eylül 2017 yılında hayata veda etti.

Doğan Yurdakul, Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu süreçlerden olan 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 askeri darbeleri ve son olarak 3 Mart 2011 polis darbesinin “günah keçisi” yapılmasına rağmen mücadeleci ruhunu kaybetmedi. Ne ün, ne şan ne de şöhret için kalemini satmayı aklının ucundan bile geçirmedi.

Odatv davası kapsamında da bir yıl cezaevinde kalan Doğan Yurdakul, uğradığı tüm haksızlıkların ortaya çıktığı gibi bu davadan da beraat etti ve bir kez daha ona yapılan haksızlık ispatlanmış oldu.

Doğan Yurdakul, cezaevinde olduğu sırada hayatını kaybeden eşi Güngör Yurdakul’un 15 Eylül 2011’deki cenaze törenine de cezaevi aracıyla getirilmişti.

Gazeteci, yazar ve çevirmen Yurdakul, 3 Eylül 2017’de Datça’daki evinde 71 yaşında hayatını kaybetti.

MÜMTAZ İDİL KİMDİR?

1952 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. 1974’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne “misafir öğrenci” olarak devam etti. Prof. Dr. Cem Eroğul ve Prof. Dr. Mete Tunçay’ın öğrencisi oldu. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde İoanna Kuçuradi ve Oruç Aruoba’nın öğrencisi oldu. A.Ü.Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümünde iki yıl yüksek lisans eğitimi gördü. Prof. Dr. İnci San ve Prof. Dr. Cahit Kavcar’ın öğrencisi oldu.

1992 yılında Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı oldu. Bir yıl sonra aynı bölümün Genel Müdürlüğüne geçti ve bir yıl bu görevi yürüttü. Daha sonra yeniden gazeteciliğe döndü. Sırasıyla Siyah Beyaz gazetesinde Yazı İşleri Müdürlüğü, Günaydın gazetesinde Ankara İstihbarat Şefliği, Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.1998 yılında yeniden Kültür Bakanlığı’na Basın Müşaviri olarak döndü. Aynı yılın sonunda Çorum İl Kültür Müdürlüğü’ne sürüldü ve 2002 yılında Müsteşar Yardımcısı olarak Ankara’ya döndü, 2003 yılında emekli oldu.

1977 yılında Dönemeç dergisinde edebiyat hayatına atılan Mümtaz İdil’in bugüne kadar Türk Dili, Sanat Olayı, Yarın, Bilim ve Sanat, Dönemeç, Varlık, Gösteri, Cumhuriyet Kitap Eki, Türkiye Yazıları gibi periyodik yayınlarda binden fazla makalesi yayınlandı. Akşam, Günaydın, Siyah Beyaz gazetelerinde köşe yazarlığı da yapan İdil, Başkent Üniversitesi yayın organı Bütün Dünya dergisinin “sürekli yazarları” arasında yer aldı. İdil, profesyonel gazeteciliğe 1984 yılında ANKA Ajansı’nda dış politika muhabiri olarak başladı. Daha sonra aynı ajansta Ekonomi bölüm şefliği görevini üstlenen İdil, İngilizce yayınlan Anka Review dergisi editörlüğünü de yaptı. Anka Ekonomik Bülten’in editörlüğünü de üstlendi. 2009’dan bu yana Odatv Ankara temsilciliği görevini sürdüren İdil, aynı zamanda Gaziantep Haberler, Dağarcık gibi gazete ve dergilerin de Ankara temsilciliğini de yürüttü. A.Mümtaz İdil, Etkin Yayın evi, Öteki Yayınevi, Ka Kitap gibi yayın kuruluşlarının yönetim kurulunda yer aldı ve Ankara temsilciliği görevinde bulundu.

Yayımlanmış 17 eseri bulunan Mümtaz İdil, iki çocuk babası idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir