S&P’den Gelen Haberle Umutlananlara Mahfi Eğilmez’den Kredi Notları’nda Karneyi Paylaştı: “Daha Yolumuz Uzun”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmezken, not görünümü için mealen ‘çalışırsan yaparsın’ dedi. İktisatçı Mahfi Eğilmez de Türkiye’nin kredi notlarının bulunduğu karneyi paylaşarak, daha önce yaptık yine yaparız ama ‘çok çalışmamız lazım’ dedi.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu değiştirmedi ama görünümü olumlu değerlendirdi. bu haber de haftanın son, ayın ilk iş gününde bir miktar umutlandırdı.

İktisatçı Mahfi Eğilmez de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, faiz ve KKM’deki hamlelere değinerek, umut verici değerlendirmelerde bulundu.

“S&P Reyting Kuruluşu, Türkiye’ye verdiği kredi notunu B olarak korurken geleceğe ilişkin görünümü durağandan pozitife yükseltti. Faiz ve KKM konusunda atılan rasyonelleşme adımlarıyla başlayan olumlu değişim devam ederse ülkeye kaynak girişi başlayabilir.”

Dr. Mahfi Eğilmez sonrasında da dünyada yatırımcıların en çok izlediği 3 kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P, Moody’s ve Fitch’in Türkiye kredi derecelendirme notlarının yer aldığı tabloyu paylaştı.

S&P’nin B+ notu ‘Yüksek Spekülatif Düzey’ anlamına gelirken, yatırım kategorisinde ‘Yatırım Yapılamaz’ eşiğinin altında ‘Düşük Düzey’’ de alan Türkiye, Moodys’in B3 notuyla ve Fitch’in B notu da yine ‘Yüksek Spekülatif Düzey’de yer alan Türkiye’nin kredi notu aynı şekilde ‘yatırım’ eşiğinin altında kalıyor.

Yorumlarda da “yatırım yapılabilir” seviyeye Türkiye’nin çıkışıyla iniş hızının aynı olmadığı hatırlanırken,

Türkiye’nin yatırım çekmek için yaptıkları da paylaşımlarda sorgulandı.

?

?

Borsa’da bugün esen pozitif havanın sebebi de görülen S&P’nin değerlendirmesi için,

Mahfi Eğilmez, daha uzun bir yolumuz olduğunu da hatırlattı.

Siz ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x